by

Vůně Provence, Andorrské krávy

„Za přejetý stůl v Andoře může mlha, shodla se na tom většina posádky.“

Začíná druhý týden cestování a my opouštíme švýcarské hory a vyrážíme přes jezero Lac Lemán, nacházející se kousek od Ženevy, do oblasti Provence. Netušili jsme, jaké překvapení nám připraví klimatické podmínky, a tak se při výstupu z auta ve francouzském městečku Avignon dočkáme menšího teplotního skoku – krásných 37 stupňů, ideální na městskou turistiku.

Při parkování přímo u řeky Rhôny kousek od Avignonského mostu, tušíme, že zde nejsme úplně sami. Tento slavný Avignonský most byl historicky významně poprvé zničen následkem křížových výprav v roce 1226, druhé významné zničení zapříčinila řeka Rhôna v roce 1669, kdy záplavy strhly opravenou část, která už nebyla nikdy dokončena. Kdyby byla, zřejmě dnes neplatíme €5, abychom se prošli po polomostě.

Mezi městskými hradbami provoněné levandulí naleznete téměř vše, dokonce narazíte i na vysněný stín, který nám umožní dále pokračovat k papežskému paláci. Palác je úzce vázán s proslavenou historií samotného města, kdy ve 14.století sloužil jako rezidence papežů a potažmo vzdoropapežů. Po cestě zpět se dočítáme, že zde umřel kazatel Jan Milíč z Kroměříže, ale to si oba dva dobře pamatujeme z hodin českého jazyka  na gymplu ofcourse ☺.

Náměstí před Papežským palácem.

Naskakujeme zpět do domova, autoturistika a klimatizovaný prostor mají v takových případech své výhody. Spokojeně z auta projíždíme neplacenými úseky (neplacené úseky aneb – je to sice dál, zato horší cesta zadarmo, lze samozřejmě zvolit také placené úseky) a pozorujeme tamní krajinu směr most Pont Du Gard. Kempujeme přímo u zmíněného akvaduktu, a díky velikosti našeho autíčka nás v kempu započítávají jakožto stan, a nikoliv jako karavan či dodávku. Za velmi exklusivně vybavený kemp La Sousta ve Francii platíme €22. Některé kempy opravdu vypadají jako menší satelitní městečka, naleznete zde extra služby jako obchody, bary, restaurace, bazén, posilovnu, atd. (Pro nás projíždějící jsou tyto atrakce však zcela zbytečné:D). Rovněž volíme vždy variantu – bez elektřiny. Mobily, fotoaparát, notebooky i ledničku dobíjíme po cestě a při delším stání využíváme externí baterii Goal Zero Yeti 400, kterou máme nabitou díky měniči napětí také z cesty. Zatím jsme pořád online a svítíme – easy peasy.

Pont du Gard – ranní procházka za mostem

Carcassonne, historické město a oblíbená stolní hra

I přes neustávající třicítky zvládáme projít krásné Carcassonne a jedeme se schladit opět do hor, tentokrát andorských. V Andoře máme zálusk na Stellplatz na nejvyšší hoře Coma Pedrosa (2942 m n.m.). Zastihla nás tam však hustá mlha a opět oceňujeme náš pojízdný domov.  Rozhodli jsme se spát kousek níž, kde mlha není. Bohužel jsme při té rychlosti rozhodování zapomněli, že máme pod autem stůl, a tak v zamlžené Andoře tedy jeho příběh končí. My však pokračujeme dál.

Kam jsme se vydali z Andory a která španělská města se nám líbila nejvíce se dozvíte v příštím článku.

Slalom a snídaně mezi andorrskými krávami, zážitky k nezaplacení.

V Andoře jsme natankovali doposud nejlevnější benzín, díky bohu, že je to tak daleko od Česka, byly by tu bývaly řady větší než na benzinkách ONO

Napsat komentář

Komentář