by

Barcelona, Valencie, Alicante

Na tapas nejvíce oceňuji, že by se jednotlivé objednávky měly sdílet s celým stolem, odpadává mi tak největší starost. Že si někdo u stolu objedná lepší jídlo.

Čeká nás projížďka zajímavými městy v oblasti východního a jižního pobřeží Španělska. Z Andorry si to míříme rovnou do Barcelony a učiníme menší odskok od #vanlife #nadivoko kempaři a po cestě si zvrhle zabukujeme hotel blízko metra. Naší velkou výhodou je, že ačkoliv máme obytné auto, pořád se vejdeme do podzemní garáže hotelové komplexu a vlastně jakékoliv garáže či parkovacího místa. Jediný detail, který provádíme, je menší divadlo pro kolemjdoucí před hotelem, výsledkem je však  – sundaná rakev. Hotovo, zaparkováno, jdeme se ubytovat.

Na Barcelonu jsme obdrželi nesčetně tipů a není tak jednoduché, rozhodnout se, kam se rozběhneme jako první. Nemohli jsme se samozřejmě dočkat, až navštívíme pravé tapas bary, to ale musí počkat. Jako první volíme všemi komentované velkolepé Gaudího dílo – Sagrada Familia. Platíme € 2,20 za barcelonské metro a vyskakujeme přímo u této neogotické katedrály. Samotný výstup z metra přímo před tímto obřím skvostem nás mile překvapil. Většinou se k něčemu velkolepému dostáváme přes parky, uličky, řady, řeky a vstupy. V Barceloně vystoupíte z metra a můžete pózovat, díky Ti Barcelono za tento komfort. Zmíněný komfort opouštíte teda za předpokladu, že se chystáte na prohlídku dovnitř, tato prohlídka by Vás stála €15 na osobu.

Sagrada Familia nese svůj obdiv zaslouženě, zůstali jsme tento chrám velmi dlouze pozorovat, překonali jsme tak svůj tříminutový rekord v pozorování chrámů. Je zajímavé, zkoumat jednotlivé části, které jsou velmi odlišné, jako by ani netvořily celek. Posouváme se kolem dokola, až obrkoužíme všechny 3 fasády a 18 věží. I přesto, že stavba trvá již přes stolet, na vrcholku je stále obklopena jeřáby, dokončení se plánuje kolem roku 2026, tak třeba při naší příští návštěvě Barcelony, uvidíme finální dílo.

Sagrada de Familia – jedna z nejnavštěvovanější památek Španělska, kulturní dědictví UNESCO

Nasadili jsme metodu ostrých loktů, abychom rozrazili davy turistů a prodíráme se dál pulzující Barcelonou. Vmžiku získáváme stejné dynamické tempo. Tato metropole a spousta křičících španěláků by probudila i mrtvého. Zmateně se rozhlížíme kolem, přesto však nestíháme vnímat vše. Přes nekonečné nabídky paelly a sangrii kolem náměstí Katalánska se dostáváme k nejrušnější ulici La Rambla. Václavák hadra 😀 A ta tržnice La Bogueira uprostřed? Posuďte sami.

Tržnice uprostřed La Rambla – cokoliv si přeješ

Deset z deseti dostává ten, jenž vymyslel tapas. Co může být lepšího než si dát několik výběrových, místních pochutinek najednou, dobré víno, všechno to sdílet s nejlepším přáteli či rodinou, sedět do noci a oslavovat jen tak všední den? Tapas jako kultura a národní zvyk a poznávání cizích kultur, to je to, co nás baví.

Okamžiky štěstí = tapas

Ranní rozcvičku spojíme s výběhem do Parku Güell, jehož návštěva potvrzuje Gaudího unikátnost. Údajně právě setkání Gaudího s movitým hrabětem Eusebi Güellem bylo klíčovým okamžikem. Eusebi Güell podporoval vznik nejvýznamnějších Gaudího děl v Barceloně. Všudypřítomné katalánské mozaiky ve zmíněném parku, jakožto okrasné prvky, působí však velmi přirozeně. Gaudího respekt k přírodním zákonům je zde více než zřetelný. Sedíme v přírodě s výhledem na Barcelonu a zároveň jsme uprostřed uměleckého díla. Stylové rozloučení s velkoměstem.

Ve Španělsku objevujeme další vychytávku, která nám usnadní naše cestování. Jedná se o tzv. Service Area/ Camping Area (CA) – místa, která poskytují potřebný servis pro obytné vozy včetně možnosti přespání, sociální zařízení, některé poskytují i prádelny, barbecue prostory, kavárnu. Cena se pohybuje v rozmezí od 0 – 10 euro za noc/ za auto dle vybavení. Většinou se jedná o oplocené, čisté a hlídané parkoviště, velmi dobře situované, ať už blízko centra či pláže. Vzhledem k tomu, že často měníme lokalitu a nikde se zbytečně nezabydlíme, shledáváme tuto variantu výhodnější než kemp.

Díky aplikaci park4night nacházíme první ze super Camping Area a parkujeme za €10 kousek od Valencie. Máme tak k dispozici veškerá a velmi čistá sociální zařízení, bazén, wifi, bar a  uvítací sangriu v ceně noclehu. Metro do centra metropole je v pěší dostupnosti cca deset minut chůze. Pokud bude mít Vaše cesta podobné úmysly, určitě doporučujeme Valencia Camper – Park (Bétera).

Ve Valencii vystupujeme na zastávce metra A Guimera, cena jedné jízdy zde činí €2,5. Spokojeně zjišťujeme, že se nacházíme blízko centra dění a to v části Ciutat Vella ( Staré město). Na rozdíl od Barcelony na nás působí uličky Valencie více poklidně, avšak velmi moderně a útulně. Nemusíme se vyhýbat tolika turistům a přes koryto řeky Turie, kde se dnes nachází obrovský park, se dostáváme k moderním budovám.

Moderní komplex budov Města umění a věd

Tak jako jsme si již otestovali ve Francii, rovněž ve Španělsku se neobejdete bez poplatků na dálnici. Platba probíhá v mýtných branách po přejezdu jednotlivého úseku a cena se pohybuje průměrně cca 9-10 euro/100 km. Tato cena je srovnatelná s cenou ve Francii (cca 9 euro/100 km). Ve Španělsku jsme však tentokrát zvolili zpoplatněnou variantu, a to především kvůli kruhovým objezdům, kterým se ve Španělsku nevyhnete a pokud zvolíte cestu bez dálnice, riskujete tak pozitivní atmosféru v autě. Ne každému vyhovuje každých pět minut se točit.

Díky urychlení přes dálnici stíháme mimojiné první surfařské pláže v oblasti kolem městečka Benicarlo a také skvělé rodinné setkání v Alicante. Asi jsme vypadali dost špinavě, a tak nám bylo dáno najíst a napít. Nakonec se to zvrhlo a Alicante vlastně známe pouze jako výhled z hotelového bazénu, ale i takový je život  #vanlife #nadivoko kempaři. Auto Vás zkrátka dopraví tam, kam je potřeba. Velké poděkování za tento support.

Napsat komentář

Komentář