by

5 nejlepších surfarškých pláží v Portugalsku

Horolezci mají Everest, surfaři mají Nazzaré a evropští vanlifeři mají Portugalsko

Ve Španělsku jsme si utvrdili, že nabíráme správný směr, obytňáků po cestě přibývá. Vesele na sebe po cestě máváme, při snídaních zdvořile odpovídáme na zvídavé dotazy, chováme se správně ekologicky a tváříme se zkušeně, že už jako kempujeme nějaký ten pátek. Tak nějak pomalu vplouváme do této pojízdné komunity dovolenkářů. Zdánlivě jsme netušili, že ten pravý pocit, jo tak sem patříme, nás teprve čeká. Portugalsko je pro dovolenou obytným vozem zemí zaslíbenou. Našimi sousedy se stávají digitální nomádi číhající na spoty, vyčerpaní surfaři všech úrovní, podivní hipíci hrající na ukulele, rybáři bez úlovku a také pětičlenné rodinky s uřvanými dětmi. Žádná psaná pravidla, pouze vzájemný respekt a základní morální povědomí umožňuje toto soužití na portugalských útesech a plážích. Každý si veze svůj odlišný příběh, jedno je však společné. Vášeň pro svobodu cestování nás začlenila. Pokud někde funguje princip people help the people, tak je to právě zde. Poznáte to okamžitě při příjezdu. Vůbec neznáte kolemjdoucí, ale cítite, že jste na stejné vlně a to doslova. Vstupenka je v ceně zájezdu, zkrátka přijeďte jakýmkoliv dopravním prostředkem s úsměvem a máte garanci, že jste zapadli do kolektivu.

Před cestou máme spousta očekávání. Upřímně řečeno, zažít skutečnou atmosféru, je mnohem více než očekáváte. Před cestou jsme sledovali na sociálních sítích různé vanlife spoty a záviděli lidem, kteří takhle mohou cestovat. Nyní jsme tam byli a využívali celé dny aktivit, které oceán a jeho okolí nabízí. Večer sledujeme poslední surfaře a do noci vymýšlíme další plány. Zaleháváme a hlavou se nám honí nevšední starosti. Máme dostatek plynu v bombičkách? Nezapadneme do písku? Nevykradou nás? Adrenalin, který vás začne bavit tak, že na něm budete závislý. Nemůžeme se dočkat dalšího dne, ať už je ráno a snídáme na útese a pak jdeme na surf. Nebo si půjdem zaběhat a pak na surf…?

Konec emocí, psali bychom do nekonečna, pokud zavítáte do Portugalska a chcete zažít pořádnou surfařskou atmosféru a zároveň se válet na úžasných písečných plážích vemte obytňáka a jeďte. Doporučujeme 5 míst, které nesmíte vynechat. My se na nich při příští tour určitě zdržíme více dní:

1.) Vesnice Carrapateira – pláž do Amado – spánek nadivoko přímo u pláže s dalšími asi 20 obytňáky všeho druhu, nesmíte vynechat Microbar ve vesnici, skvěle tam vaří. Malý tip  – ve vesnici jsme zakoupili i neopren a půjčili prkno, ceny levnější než přímo na plážích. Průměrná cena za vypůjčení prkna bez neoprenu se pohybuje v rozmezí 10-15 Euro na půl dne (4 hodiny). S Neoprenem roste cena cca o 5 Euro.

2.)Město Cascais – pláž Guincho – spánek na divoko přímo na útesu u surfařské pláže, procházka národním parkem přímo u noclehu.

3.)Město Ericeira – pláž Foz do Lizandro – spánek nadivoko na útesu, tři minuty od pláže, u pláže velmi živá promenáda plná barů a hospůdek s občerstvením.

4.) Město Peniché – pláž dos Supertubosvelmi dlouhá surfařská pláž, vlny blízko u pobřeží (vhodné na fotky :D) samotná vesnice Peniché nás nadchla, určitě si projděte večerní město a zavítejte na bohatě vyzdobenou promenádu. Zde jsme spali v Camping Area za 5 Euro. Vřele doporučujeme.

5.) Město Nazzaré – pláž do Norte – navštívit muzeum nejlepších surfařů a jejich plavidel u pláže je povinnost. Je to jako třešnička na dortu, Nazzaré je Mekka pro surfaře po celém světě. Právě zde byla roku 2017 pokořena nejvyšší vlna 24,38 m rekordmanem Rodrigem Koxo. Rozbouřený oceán přijeďte pocítit právě sem, prkno však můžete nechat v autě.

Atmosféra na plážích

Carrapateira – jdeme na to!

Nazzaré – surfařská Mekka, vzbuzuje však velký respekt

Výhled na útes nikdy neomrzí

 

Napsat komentář

Komentář